Receptár: Jablkové pité

Prísady
400 g hladkej múky extra špeciál (môže byť aj mix špaldovej so pšeničnou)
200 g masla (mierne zmäknutého)
120 g kryštálového cukru
1 celé vajce
1 žĺtko na potretie cesta
štipku soli
1 x prášok do pečiva
práškový cukor na posyp (nemusí byť)

Jablková náplň
1,5 kg jabĺk v čistom stave (cca 2 kg a viac neočistených jabĺk)
kryštálový cukor 200 - 300 g podľa chuti 
1 kávová lyžička škorice
štava z jedného citróna

Postup

1. Očistíme jablká, postrúhame ich na strúhadle alebo v robote. Ak sú jablká príliš šťavnaté, odporúčame ich postrúhať na tenké plátky v robote, nebudú tak púšťať vodu, prípadne si urobíme mix jemne postrúhaných a plátkových jabĺk. Jablká premiešame s cukrom podľa chuti (ak chceme viac sladkú náplň, pridáme viac cukru a naopak), primiešamie škoricu a necháme chvíľku podusiť, aby sa nám rozpustil cukor. 

2. Medzitým pripravíme cesto, zmiešame preosiatu múku, prášok do pečiva, soľ, cukor, vajíčko a postupne pridáme maslo. Cesto miešame v robote a prípadne domiesime ručne. Ak je príliš suché, pridáme po lyžičkách tekutinu (vodu, mlieko alebo smotanu). Po hnetení dáme cesto na 30 minút do chladničky.

3. Jablká dáme na sito, aby odtiekla prebytočná šťava, prípadne ich vyžmýkame. Ak sú jablká príliš sladké, pokvapkáme ich citrónovou šťavou.

4. Cesto rozdelíme na dve polovice a odmeriame si papier na pečenie podľa veľkosti plechu do rúry. Cesto vyvaľkáme do tvaru obdĺžnika, ak sa nám lepí alebo trhá, podsýpame ho múkou a podrezávame dlhým tenkým nožom. Pred finálnou úpravou na veľkosť plechu zasunieme pod cesto papier na pečenie, aby sa nám ľahšie prenieslo na plech. 


pyte2JPEG


5. Cesto dáme na plech a popicháme ho vidličkou. Postup zopakujeme aj s druhou polovicou cesta. 


pyte1JPEG


6. Vyžmýkané jablká rozprestrieme rovnomerne na spodný plát cesta. 


pyte3JPEG


7. Cesto prikryjeme vrchným plátom, pritlačíme okraje, opäť ho popicháme vidličkou a potrieme žĺtkom.


pyte4JPEG

8. Pité pečieme vo vyhriatej trúbe na 180 stupňoch do zlatista asi 35 až 40 minút.

Nakoľko je vrstva cesta veľmi delikátna a cesto je krehké, odporúčam krájať pité až po vychladnutí. Ak ním chcete potešiť kolegov v práci, treba medzi vrstvy koláča vložiť papier na pečenie alebo alobal, inak hrozí, že sa Vám koláč zlepí.